تبلیغات
 گروه آموزشی غیرانتفاعی هجرت - اوقات فراغتتان را چگونه به بهترین شکل پر کنید؟
گروه آموزشی غیرانتفاعی هجرت
بزرگترین وبلاگ آموزشی با نمونه سوالات امتحانی و ...
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 دی 1387 توسط Hejrat | نظرات ()

واضح است که در دوره نوجوانی عوامل گوناگونی دست به دست یکدیگر داده و بر نحوه گذارندن اوقات فراغت جوانان تاثیر می گذارد. در آغاز دوره کودکی رفتار والدین اهمیت خاصیدارد. دوستان آینده مدرسه بزرگسالان دیگر و رسانه های گروهی نقش بسیار مهمی در این میان ایفا می کنند. نگرش نسبت به اوقات فراغت ودر تعادل بادیگر افراد تکامل می یابد. فرد هنجارها ارزش ها و علایق خود را شکل می دهد.......

برای دیدن متن برروی ادامه مطلب کلیک کنید.....

الگوی گذار در اوقات فراغت نوجوانان:

واضح است که در دوره نوجوانی عوامل گوناگونی دست به دست یکدیگر داده و بر نحوه گذارندن اوقات فراغت جوانان تاثیر می گذارد. در آغاز دوره کودکی رفتار والدین اهمیت خاصیدارد. دوستان آینده مدرسه بزرگسالان دیگر و رسانه های گروهی نقش بسیار مهمی در این میان ایفا می کنند. نگرش نسبت به اوقات فراغت ودر تعادل بادیگر افراد تکامل می یابد. فرد هنجارها ارزش ها و علایق خود را شکل می دهد.

سال های حیاتی کودکی دورانی از تحصیل در دبستان است. که دو جنس به منظور حفظ نقش های سنتی و کلیشه ای جنسیتی در بازی و اوقات از یکدیگر جدا می شوند. طی این دوران کودکان به ظاهردو فرهنگ را برمی گزینند.

ای.وابرنس (1980)اظهار کرد که والدین و معلمان کودک را برای جذب ارزش های خویش و ارزش های جامعه گسترده تر ترغیب می کنند. در حالی که همسالان کودک را به پیوستن به خرده فرهنگ های در برگیرنده کودکان هم سن سال ترغیب می کنند.

بازی کار اصلی دوران کودکی ومحلی برای ابلاغ و تلفیق است نخستین حامل نظام های مقرراتی که از طریق آن دنیایی از محدودیت فرهنگی توسط اعمال غیری جایگزین می شود.

نوجوانی که دوره اوج نیازهای اوقات فراغت است. جوانان در مقایسه با تمامی دیگر دوران های زندگی خود وقت آزاد فرصت های بیشترو شاید مسئولیت های کم تری داشته باشند. اما جوانان در این سنین به خاطر ضعف قدرت خرید نداشتن امکانات حمل و نقل و محدودیت های ایجاد شده توسط والدین و قانون با انواع موانع رو به رو هستند. اگر چه محدودیت های مادی و اجتماعی اهمیت زیادی دارند اما چه بسا محدودیت های روحی و روانی در عمل تاثیر بیشتری داشته باشند.

شواهد تجربی گذار در اوقات فراغت:

یافته های مطالعه طرح اوقات فراغت و سبک های زندگی جوانان نشان می دهد که اوقات فراغت تحت مدیریت بزرگسالان در میان دانش آموزان دبستانی دوست داشتنی و محبوب است. برای کودکان در مرحله پیش از نوجوانی محبوب ترین باشد عبارتند از: براو نیز و کاربر گروه دختران /پسران مدرسه یکشنبه و باشگاههای جوانان در سن 10-9سالگی 80درصد دختران و 70 درصد پسران دست کم عضو یکی از باشگاهها هستند. البته در سن 12-11سالگی تحولات عمده ای در الگویعضویت روی می دهد. در میان گروه مسن تر 26درصد دختران و35درصد پسران به هیچ یک از گروههای سازمان یافته تعلق ندارد همان گونه که از این آمار در ارقام برمیآید باشگاه ها بیشتر مورد علاقه دخترانند تا پسران دلایل اصلی ارائه شده برای ورود به دانشگاه ها یا گروه ها عبارتند از: در کنار دوستان بودن (54درصد) یادگیری چیزهای مختلف (48درصد). انجام کارهای گوناگون (42درصد) و بهتر از خانه ماندن است(38 درصد) زنان به ویژه زنان طبقه کارگر دستیابی محدودی به فضای لازم برای گذراندن اوقات فراغت دارند. بسیاری از محیط های اجتماعی و اوقات فراغت محیط هایی غالبا مردانه دارند.

موقعیت های اوقات فراغت:

در طرح مطالعه اوقات فراغت جوانان علاقه ای هم به موقعیت های پیرامون جوانان در اوقات فراغت وجود داشت. این موضوع در مطالعه پانل پی گیری شد. از جوانان خواستیم محل پرسه زنی و ایستادن خود راتوصیف کنند. حاصل آن برخی اظهار و نظرهای انتقادی و تبری جویانه بود هم چون آدم های ناجوراین اطراف بیرون از فروشگاه ها می ایستند. البته اکثرین پاسخگویان ظاهرا قبول داشتند که لاجرم مرحله پرسه زنی و ایستادن در کوچه و خیابان وجود دارد. مردم در کوچه و خیابان می ایستند. و پرسه می زنند چون جایی ندارند که بروند هر کسی که کاری بهتر از آن ندارد و خیابان راه می افتد. به هنگام بیکاری اوقات فراغت شکل گیری به خود می گیرد از آن جمله دراز کشیدن بیش از حد معمول دررختخواب صرف وقت بیشتری برای تماشای تلوزیون یا وقف تلف کردن اما این شکل از اوقات فراغت تاثیر نیروبخش خود را به هنگامی که شما صاحب یک شغل هدفدار هستید ندارد. این کسی پس از یک روزگاری به خانه بیابد و جلوی تلوزیون هم بدهدیک چیز است و تماشای صبح تا شب تلوزیون به دلیل بیکاری نه چیز دیگر. (هیل 1978 ص 118).

فصل پنجم:

<!--[if !supportLists]-->-         <!--[endif]-->میزان ( زمان ) اوقات فراغت:

<!--[if !supportLists]-->-         <!--[endif]-->رابطه ی جنسیت با ساعات اوقات فراغت:

<!--[if !supportLists]-->-         <!--[endif]-->میزان ( زمان ) اوقات فراغت:

جهت برنامه ریزی وجود اطلاعات در خصوص مدت فراغت در طول روز زمان فراغت (محدوده ساعتی فراغت مد نظر است) در سطح کلان (کل کشور بطور میانگین) ودر سطح خرد (توزیع فراوانی برای هر استانی ودر هر استان به تفکیک شهرها) مورد نیاز است که این داده ها برای برنامه ریزی در سطح کلان مطلوب خواهد بود. در تحقیقی که به سازمان برنامه و بودجه درباره گذراندن اوقات فراغت 200دانش آموز و200دانشجوی پسر و دختر بعمل آورده است میزان اوقات فراغت 25درصد افراد مذکور کمتر از 4ساعت در شبانه روز نزد 51درصد از چهار ساعت به بالاست و 24درصد پاسخ ندارد (انصاری 1351).

در این تحقیق به زمان فراغت در شبانهروز اشاره نشده است در تحقیق دیگر میانگین زمان فراغت دانشجویان دختر دانشگاه تهران حدود سه ساعت و نیم گزارش شده است که 4/88 درصد آنها از نحوه گذراندن این زمان رضایت متوسط یا کم داشته و یا اصلا رضایت نداشته اند(فرج اللهی 1373).

در تحقیقی دیگر چگونگی گذراندن اوقات فراغت نوجوانان (11تا14 ساله) و جوانان (15تا 29)ساله در جامعه شهری گروه یک (شامل مرکز استانها و سه شهر کرج قم و قزوین به شرح ذیل بوده است:

هر فرد نوجوان جامعه مورد مطالعه به طور متوسط سه ساعت در شبانه روز وقت فراغت داشته است که این میزان در مورد نوجوانان پسر کمی (25 دقیقه) بیشتر از نوجوانان دختر است.

این میزان در خصوص جوانان به طور متوسط 3 ساعت و ربع در شبانه روز بر آورده شده است که البته بین جوانان مرد وزن تفاوت قابل ملاحظه ای دیده نمی شود زمان فراغت آنان از حدود ساعت 16 شروع می شود و تا موقع خواب که عموما 10 شب (60 درصد) برای نوجوانان ادامه دارد- (شیخ سعادت گزارش سوم 1372).

جدول مدت فراغت در مراکز استانها (11تا 29 ساله)

جنس/سن

مدت فراغت

نوجوانان دختر

3 ساعت

نوجوانان پسر

3:25 ساعت

جوانان

3:15 ساعت

                                          

(منبع: سازمان ملی جوانان 1372)

جدول مدت فراغت

جنس /سن

مدت فراغت

جوانان زن متاهل

5:15 ساعت

جوانان مرد متاهل

3:53 ساعت

جوانان زن مجرد

3:53 ساعت

جوانان مرد مجرد

4:09 ساعت

(منبع: سازمان ملی جوانان 1372)

رابطه جنسیت با ساعات فراغت جوانان

چنانکه در تحقیقات انجام گرفته هم ذکر شده است درصد جوانان زن که در ایام تعطیل به کار می پردازند بیشتر از جوانان مرد است که در همان ایام به فعالیتهای فراغتی سرگرم می باشند برای مثال 52 درصد جوانان مرد در ساعت 9تا 11صبح روز تعطیل به فعالیتهای فراغت مشغول بوده در حالی که درصد مشابه جوانان زن 41درصد بوده است و در همین ساعات نسبت به پرداختن به کارو اشتغالات روزمره در بین جوانان زن 43 درصد بوده است و در حالیکه در همین ساعت پرداختن به کار واشتغالات روز مره در بین جوانان مرد 32درصد بوده است این مطلب با توجه به کاهش اشتغالات روزمره مردان در ایام تعطیل و جاری بودن اشتغالات روزمره برای درصد قابل ملاحظه ای از زنان به ویژه زنان خانه دار طبیعی به نظر می رسد بیشترین میزان پرداختن به فعالیتهای فراغت در روز تعطیل چه در بین جوانان مرد و چه در بین جوانان زن در ساعات بعد از ظهر بوده است.

همچنین در روزهای تعطیل هم اطلاعات از آن است که زمان اختصاص یافته انواع فعالیتها در روز غیر تعطیل بین جوانان مرد وجوانان زن تا حدودی متفاوت است همانطور که مشهور است جوانان زن در روز غیرتعطیل کمی بیش از (مردان 10ساعت و 47 دقیقه در مقابل 10 ساعت و 19 دقیقه ) وقت خود را برای رفع نیازهای اولیه و انجام فرائض صرف کرده اند در حالی که زمانی صرف شده برای انجام فعالیتهای فراغت در روز غیر تعطیل در بین جوانان مرد و جوانان زن به یک میزان بوده است.

البته مقایسه ها در جامعه شهری صورت گرفته است با عنایت به فرهنگ جامعه ما عمدتا زنان و دختران در کارهای روزمره خانه فعالیت دارند و به لحاظ محدودیتها خیلی نمی توانند به سرگرمی و تفریح خارج از خانه بپردازد ولی چون داده های در خصوص جوامع روستایی دردسترس نیست نمی توان این دو جامعه را با هم مقایسه نمود اما چیزی که واقعیت دارد این است که در مناطق روستایی دختران از آزادی که در جوامع شهری برای دختران وجود دارد برخوردارنیست و الزاما بیشترین وقت خود را در خانه سپری می کنند و عموما خیلی از کارهای منزل هم برعهده آنهاست و در اوقات فراغت تابستان بیشتر در فراغ به امر کشاورزی مشغولند ولی برای مردها چنین نیست. آنها در فصل زمستان بیکاری فصل دارند بنابراین زمان فراغت و نوع فعالیت های فراغتی با جنسیت رابطه معنا داری دارد که نتایج تحقیقات پژوهشگران موید این مطلب می باشد. درباره وبلاگ
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
نظر سنجی
به چه کسی رای می دهید ؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :